Únor 2017

Trpět a chápat

17. února 2017 v 15:36 | Ann |  Myšlenky
Začínám si hlouběji uvědomovat, jak rozdílné může být vnímání světa z pohledů různých lidí. Konkrétně dnes jsem se zamyslela nad tím, jak různí lidé vnímají smrt.
Jeden člověk vnímá smrt jako mrazivou skutečnost života. Skutečnost, jejíž smysl mu z části uniká, ale uvědomuje si její váhu. Tento člověk se už někdy se smrtí setkal z bezprostřední blízkosti a proto mu je vždcky tak nějak smutno, když někdo umře, ať je to kdokoliv.
Druhý člověk je úplně odlišný. Neví přesně, co to ta smrt znamená, ale nijak se tím nevzrušuje. Druhý člověk si troufá před prvním člověkem prohlásit, že film Everest není zas takový maso a že zná lepší akčňárny. Když se pak mezi těmito dvěma rozvine diskuze o tom, co je teda maso, bývá první člověk velice zklamán. Zjišťuje, že je druhý člověk tak nějak hloupý. Na druhou stranu si ale uvědomuje, že druhý člověk za svou hloupost nemůže. Měl zatím takové štěstí, že nepřišel o nikoho ze svých nejbližších a tak nemůže tušit, co vlastně ona smrt znamená. A nemůže ani pochopit, proč mu první člověk tak vyčítavým tónem zdůrazňuje, že je Everest podle skutečné události. Podle něj je jednoduše smůla, že děti v Africe umírají. A co jako? Jeho se to nijak netýká, proč by je měl litovat? Proč by mu mělo přijít drsný to, že v těch Himalájích umřelo pět lidí? Pět. Zná daleko hustší filmy. Třeba ten Drive, to je lepší vzrůšo!
Ano, jsem bohudík, či bohužel tím prvním člověkem a ano, je mi teď tak nějak smutno z rozhovoru s tím druhým.

Jednou přijde den, kdy se i z těch druhých lidí, žijících v blažené nevědomosti stanou ti, co poznají onen zrůdný pocit. Poznají, jaké to je, nemít pro co žít. A když se tu zrůdnost naučí prožívat a přijímat, potom pochopí. Přijdou o kus sebe, ale odkryje se jim kus jiný. Kus světa, který předtím neviděli. Jako by se jim najednou poodkryly Mámivé brýle na cestě do Města královny Moudrosti a oni konečně poznali pravdu. A potom oni a ti první lidé naleznou společnou řeč.
Ann